Güncel Haber

2011 ile binalarda enerji için yeni  dönem
Yalıtımsız binalar yüzünden her yıl ortalama 7.5 milyar doları israf eden ülkemizde, 2011 ile birlikte binalarda yepyeni bir döneme girildi. Artık aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi binalarda da Enerji Kimlik
PRESTİJ SHINGLE
PRESTİJ SHINGLE BTM, eğimli çatıların üstün kaplama malzemesi konumundaki asfalt shingle’ın çift katlı yeni modeli olan “Prestij Shingle” ile yenilikçi çizgisini sürdürüyor. Çift katlı Prestij

Hurriyet Son DakikaBinalarda Enerji Performansı Yönetmeliği yakında yürürlükte

Ev alırken ya da kiralarken konumuna, depreme karşı dayanıklılığına, büyüklüğüne, manzarasına, güvenliğine, otoparkına ve daha birçok faktöre önem veriyoruz. Oysa ev alırken hesapladığımız maliyet / fayda oranını evimizde oturmaya başladıktan sonra pek düşünenimiz olmuyor. Beyaz eşya alırken enerji tüketimine bakmaya alıştırk ama evimizin ne kadar enerji harcayacağını en başından biliyor muyuz? Enerji Kimlik Belgesi ile artık binanızın aydınlatmada, ısıtmada ve soğutmada ne kadar enerji tüketeceğini ve yalıtım durumunu önceden bilmemiz mümkün olacak.

Ellerinde dairenin enerji karnesi bulunan tüketiciler, artık beğendikleri evi alırken ya da kiralarken çok daha kolay karar verebilecekler.
5 Aralık tarihinden itibaren yeni yapılacak binaların limitli yıllık enerji tüketimi miktarına göre ''Enerji Kimlik Belgesi'' düzenlenmesi gerekiyor.

Aslında şu an yürürlükte olan Isı Yalıtım Yönetmeliği’nde benzer bir belge var. "Isı İhtiyacı Kimlik Belgesi" adı verilen uygulama gereğince; binayı yapan kişi ya da kuruluşun, yapılan projeye göre hesaplayıp "Bu bina ısınmak için şu kadar enerji harcar" beyanını binanın görünür bir yerine asması zorunlu. Ancak denetimde yaşanan aksaklıklar ve işin aslı bu beyanın proje sahiplerini alıcılar karşısında genellikle zorlayıcı sonuçlar içerme olasılığı nedeniyle uygulama yapılmıyor. Ancak yeni Enerji Kimlik Belgesi gereğince; sadece yalıtım değil konutların yıllık enerji ihtiyacı hesabı da yapılacak. Bu hesapta ise konutun ısıtılması, soğutulması, sıhhi sıcak su üretimi ve aydınlatma için kullanılan enerji miktarı da dikkate alınacak.

Enerji Kimlik Belgesi’nin ilk etapta, yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra yapılacak yeni binaları kapsayacak. Mevcut binalar için de 10 yıllık bir geçiş süreci öngörülüyor.
Bu düzenleme ile Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların projeleri onaylanmayacak Bu sayedede uygulanacak ısı yalıtımını ile yılda ortalama 7 milyar dolar tasarruf sağlanacak.

Enerji Kimlik Belgesi’nin ekonomik yönünün yanı sıra bir de çevre boyutu var… Çünkü belge konutların yıllık CO2 emisyon salımlarını da belgeliyor. Aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi konutlar A’dan G’ye kadar sınıflandırılıyor. A sınıfı; tasarruflu ve SEG (Sera Gazları Emisyonu Göstergesi) emisyonu düşük konutları, G sınıfı ise enerji israf eden ve SEG emisyonu yüksek konutları işaret ediyor.

Enerji Kimlik Belgesi, bünyesinde bu konu ile ilgili sertifika almış en az bir mühendis bulunduran ve Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından onaylanan kurum ve kuruluşlar tarafından verilebilecek.

 

İzoder Üyeliği

Eko Kredi

Enerji Kimlik Belgesi

Proje Cizimlerimiz

mod_vvisit_counterBugun2169
mod_vvisit_counterDün2999
mod_vvisit_counterToplam2390685
Şu anda 33 konuk çevrimiçi

Bağlantılı Makaleler