Güncel Haber

Evler Isıtmadan Isınacak
Pasif evler Türkiye'de Evlerde ısınma giderlerini sıfırlayan 'pasif ev' teknolojisi Türkiye'ye geliyor.Yıllık 51 milyar euro'luk cirosuyla dünyanın en büyük kimya şirketi olan BASF, konutların ısınma
YALITIM YAPILMADIĞI İÇİN YILDA 7.5 MİLYAR DOLAR BOŞA HARCANIYOR
Bütçesi 2011 yılında 33.5 milyar TL açık verecek olan, 2010’da 48.6 milyar dolar cari açığı bulunan ve enerjisinin yüzde 73’ünü ithal eden dışa bağımlı ülkemiz, maalesef kaynaklarını verimli kullanma

Hurriyet Son DakikaTokiden Ucuz Konut Projesi PDF Yazdır e-Posta

TOKİ’nin aylık 100 TL’den başlayan taksitlerle satacağı konutlar için talep toplama yarın başlayacak.
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yoksul vatandaşlara yönelik planlanan ve 100 TL’den başlayan taksitlerle satılacak 45 metre karelik dairelerin satışı için talep toplanmaya yarın başlanıyor.

İlk olarak 16 ilde yapılacak 8 bin 804 konuttan almak isteyen vatandaşlar, bu illerdeki valiliklere 24 Nisan’a kadar başvurabilecek. TOKİ’nin yoksul vatandaşlara yönelik yapacağı Adana Akkuyu’da 752, Ankara Mamak-Kusunlar’da bin 176, Antalya Çıplaklı’da 448, Ağrı Suçatağı’nda 280, Bursa Karacabey’de 36, Çanakkale Kepez’de 448, Diyarbakır Üçkuyular’da bin 24, Eskişehir Aşağısöğütönü’nde 928, Erzurum Kazımkarabekir’de 456, Gaziantep Şahinbey’de 592, Konya Meram’da 688, Kilis Merkez’de 96, Malatya Merkez’de 360, Sakarya Korucuk’ta 496, Trabzon Bahçecik’te 224 ve Van Kevenli’de 800 konutun satışı için yarından itibaren başvurular alınmaya başlanacak. Aynı kapsamda ikinci olarak, Bursa Gürsu’da yapılacak 564 ve İzmir Kemalpaşa’da yapılacak 744 konuta ilişkin başvuru takvimleri ise daha sonra açıklanacak.

Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek projeler kapsamında 45 metrekare büyüklüğünde, 1 oda 1 salon+mutfak nitelikte inşa ettirilecek konutlar, peşinatsız, 240 ay (20 yıl) vadeli ile ve 100 liradan başlayan taksitlerle satışa sunulacak.

Konutlara başvuracak olanlarda aranan şartlar ise şöyle:;

TC vatandaşı olmak, uygulama il-ilçesinde en az 3 yıldır oturuyor veya il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmak ve Sosyal Güvenlik Kurumuna (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı;na) tabi olmamak, TOKİ’den daha önce konut almamış olmak veya kredi kullanmamak, kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulü bulunmamak. TOKİ ayrıca başvurularda, 30 yaş ve üzerinde olma şartı arayacak. Sadece, eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmayacak. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bekar bayanlarda yaş şartı olarak 25 yaş ve üzeri belirlendi. Yeşil Kart sahipleri, 2022 Sayılı Kanun kapsamında maaş alanlar ve 3294 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan yararlananlar da konutlar için başvuru yapabilecek. Ayrıca, başvuru şartlarına sahip ve en az yüzde 50 özürlü vatandaşlara öncelik sağlanıp, her projede 3 adet kontenjan ayrılacak. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan kişiler, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru kabul edilecek.

Başvuru sırasında istenecek belgeler şunlar:

Nüfus Cüzdanı fotokopisi, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde 3 yıldır ikamet ettiğine dair ikametgah ilmühaberi, aile bireylerinin TC kimlik numaraları, özürlü vatandaşlara Özürlüler İdaresi tarafından verilen kimlik kartının fokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporu. Ayrıca, başvuran vatandaşlar, kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının kira, faiz geliri vb. gelirinin olmadığını beyan etmek durumunda. Bu şartlarda konut almaya hak kazananlar, Mayıs-Haziran aylarında çekilecek kuralar ile belirlenecek. Hak sahibi olup sözleşmeyi imzalayanlar, aldıkları konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek. İhale sonucu çıkan maliyetlere göre, konutların taksitleri, 100 liradan başlayarak 125-130 liraya kadar çıkabilecek. Toplam 20 yıl vadeli satılacak konutların taksitleri, normal satışlarda her yıl memur maaşına ve TEFE’ye endeksli olarak artırılacak.