Güncel Haber

Enerji Kimlik Belgesi, yalıtımlı binaların değerini artıracak
İnsanoğlunun fütursuzca harcadığı doğal kaynakların değeri geç de olsa anlaşılıyor ve nihayet bazı önlemler alınmaya başlanıyor. AB'ye uyum sürecinde konutlar için getirilen ''Enerji Kimlik Belgesi'' alma
23. Unicera rekora imza attı
Türk seramik sektörünün dünyaya açılan kapısı UNICERA, 23. Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı son buluşmasında yeni bir rekora imza attı. 71 ülkeden 60 bin 841 kişinin ziyaret ettiği fuar geçtiğimiz

Hurriyet Son DakikaBunları Biliyormuydunuz PDF Yazdır e-Posta

Türkiye, ilk yillardaki kisa vadeli tedbirler asamasinda, uluslararasi gelismeleri takip etmistir. Fakat daha sonraki uzun vadeli ve sonuca götürücü gelismeleri ve uygulamalari takip edememis ve bugün ülkemizdeki bir binanin isinma amaçli enerji tüketimi, ayni iklim sartlari ve birim alan basina karsilastirildiginda, Ingiltere, Almanya, Fransa, Isveç gibi daha zengin ülkelerden 3 veya 4 kat daha fazla olmaktadir. Ülkemizin isinma amaçli enerji tüketiminde mevcut tasarruf potansiyelini, enerji verimliligi saglayacak tedbirlerle degerlendirebilirsek Isi yalitmi (Mantolama) yaptirarak 12 milyon TEP / yil enerji 6 milyar ABD $ / yil parasal tasarruf 40 milyon ton / yil CO2 emisyonunda azalma elde edilebilecektir


Dogru Bildigimiz Yanlislar

1.Sürülerek uygulanan isi yalitim malzemeleri de vardir. (YANLIS)

1. Boya veya benzeri malzemeler ile isi yalitimi yapilmaz. Isi yalitimi, isi iletkenlik katsayisi düsük, belirli bir kalinligi olan malzemeler ile yapilir. Kalinlik arttikça isi yalitim miktari artar. Siva ve boya tabakalari isi yalitimi yapmaz.

2.Sicak bir bölgede yasiyoruz, isi yalitimi yaptirmamiza gerek yok(YANLIS)

2. Isi yalitimi kisin isitmak, yazin serinlemek için harcadigimiz enerji ve yakittan tasarruf saglar. Bir binanin sogutulmasi, isitilmasindan daha fazla enerji gerektirdigi için sicak iklim bölgelerinde de mutlaka isi yalitimi yapilmalidir.


3.Binamizin duvarlari gaz beton ile örülmüstür. Ayrica isi yalitimi yaptirmamiza gerek yoktur. (YANLIS)

3.1 Gaz beton bir yapi malzemesi olup, isi yalitim malzemesi degildir. Yapi hangi malzemeden 

olursa olsun, kolon ve kirisler dahil olmak üzere tüm cepheler, çati ve taban mutlaka isi yalitim malzemeleri ile yalitilmali ve pencerelerde özelkaplamali yalitim cami üniteleri ve yalitimli dogramalar kullanilmalidir.


4.Binamiz özellikle kuzey cephesinden soguk aliyor. Sadece kuzey cephesine yalitim yaptirmamiz yeterli olacaktir. (YANLIS)

4.1 Sadece tek cephede yapilan yalitim isi köprüleri olusturur. Isi kayiplari iletim yoluyla olustugu için yalitimin yapilmadigi diger cephelerde isi kaybi devam edecektir. Bu nedenle tüm yapi bilesenlerinde (çati, duvar, döseme, çikma, cam ve dograma) yalitim yapilmalidir.


5. Isi yalitimini kendi basima ya da tanik ustalar vasitasiyla uygulayabilirim. (YANLIS)

5.1 Binaniz mutlaka isin uzmanlari tarafindan incelenmeli ve sorununuzun çözümüne yönelik olarak yapilacak isi yalitimi uygulamalari konusunda deneyimi olan yalitim firmalarinca yapilmalidir.
6. Dis cepheme cam mozaik, PVC, alüminyum vb. kaplama malzemeleri yaptirirsam isi yalitimi yaptirmama gerek kalmaz.(YANLIS)

6.1 Kaplama malzemeleri isi yalitimi yapmazlar. Bu malzemelerin islevleri ile isi yalitimini karistirmamak gerekir.


 

İzoder Üyeliği

Eko Kredi

Enerji Kimlik Belgesi

Proje Cizimlerimiz

mod_vvisit_counterBugun374
mod_vvisit_counterDün3106
mod_vvisit_counterToplam2314162
Şu anda 52 konuk çevrimiçi