Güncel Haber

Türkiyede Kimliksiz Bina Kalmayacak
ERZURUM - Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü, "Eskiden binaların yalıtılması zorunluluk değildi. Ancak bugün 100 metrekareden büyük her yapı, yalıtım yapmak
Tokiden Ucuz Konut Projesi
TOKİ’nin aylık 100 TL’den başlayan taksitlerle satacağı konutlar için talep toplama yarın başlayacak. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yoksul vatandaşlara yönelik planlanan ve 100 TL’den başlayan

Hurriyet Son DakikaBunları Biliyormuydunuz PDF Yazdır e-Posta

Türkiye, ilk yillardaki kisa vadeli tedbirler asamasinda, uluslararasi gelismeleri takip etmistir. Fakat daha sonraki uzun vadeli ve sonuca götürücü gelismeleri ve uygulamalari takip edememis ve bugün ülkemizdeki bir binanin isinma amaçli enerji tüketimi, ayni iklim sartlari ve birim alan basina karsilastirildiginda, Ingiltere, Almanya, Fransa, Isveç gibi daha zengin ülkelerden 3 veya 4 kat daha fazla olmaktadir. Ülkemizin isinma amaçli enerji tüketiminde mevcut tasarruf potansiyelini, enerji verimliligi saglayacak tedbirlerle degerlendirebilirsek Isi yalitmi (Mantolama) yaptirarak 12 milyon TEP / yil enerji 6 milyar ABD $ / yil parasal tasarruf 40 milyon ton / yil CO2 emisyonunda azalma elde edilebilecektir


Dogru Bildigimiz Yanlislar

1.Sürülerek uygulanan isi yalitim malzemeleri de vardir. (YANLIS)

1. Boya veya benzeri malzemeler ile isi yalitimi yapilmaz. Isi yalitimi, isi iletkenlik katsayisi düsük, belirli bir kalinligi olan malzemeler ile yapilir. Kalinlik arttikça isi yalitim miktari artar. Siva ve boya tabakalari isi yalitimi yapmaz.

2.Sicak bir bölgede yasiyoruz, isi yalitimi yaptirmamiza gerek yok(YANLIS)

2. Isi yalitimi kisin isitmak, yazin serinlemek için harcadigimiz enerji ve yakittan tasarruf saglar. Bir binanin sogutulmasi, isitilmasindan daha fazla enerji gerektirdigi için sicak iklim bölgelerinde de mutlaka isi yalitimi yapilmalidir.


3.Binamizin duvarlari gaz beton ile örülmüstür. Ayrica isi yalitimi yaptirmamiza gerek yoktur. (YANLIS)

3.1 Gaz beton bir yapi malzemesi olup, isi yalitim malzemesi degildir. Yapi hangi malzemeden 

olursa olsun, kolon ve kirisler dahil olmak üzere tüm cepheler, çati ve taban mutlaka isi yalitim malzemeleri ile yalitilmali ve pencerelerde özelkaplamali yalitim cami üniteleri ve yalitimli dogramalar kullanilmalidir.


4.Binamiz özellikle kuzey cephesinden soguk aliyor. Sadece kuzey cephesine yalitim yaptirmamiz yeterli olacaktir. (YANLIS)

4.1 Sadece tek cephede yapilan yalitim isi köprüleri olusturur. Isi kayiplari iletim yoluyla olustugu için yalitimin yapilmadigi diger cephelerde isi kaybi devam edecektir. Bu nedenle tüm yapi bilesenlerinde (çati, duvar, döseme, çikma, cam ve dograma) yalitim yapilmalidir.


5. Isi yalitimini kendi basima ya da tanik ustalar vasitasiyla uygulayabilirim. (YANLIS)

5.1 Binaniz mutlaka isin uzmanlari tarafindan incelenmeli ve sorununuzun çözümüne yönelik olarak yapilacak isi yalitimi uygulamalari konusunda deneyimi olan yalitim firmalarinca yapilmalidir.
6. Dis cepheme cam mozaik, PVC, alüminyum vb. kaplama malzemeleri yaptirirsam isi yalitimi yaptirmama gerek kalmaz.(YANLIS)

6.1 Kaplama malzemeleri isi yalitimi yapmazlar. Bu malzemelerin islevleri ile isi yalitimini karistirmamak gerekir.


 

İzoder Üyeliği

Eko Kredi

Enerji Kimlik Belgesi

Proje Cizimlerimiz

mod_vvisit_counterBugun213
mod_vvisit_counterDün3106
mod_vvisit_counterToplam2314001
Şu anda 68 konuk çevrimiçi